Turistické informácie

Víza, colné a devízové predpisy

Na základe Dohody o zrušení vízovej povinnosti občania Slovenskej republiky nepotrebujú víza a registráciu po dobu maximálne 90 dní. Je potrebné mať  platný cestovný pas alebo občiansky preukaz vo forme identifikačnej karty.

Pre turistické cesty do krajiny neprevyšujúce 90 dní platí bezvízový vstup. Na území Srbska platí pre cudzincov prihlasovacia povinnosť do 24 hodín po prekročení štátnej hranice. Túto povinnosť má štátny, alebo súkromný ubytovateľ. V ostatných prípadoch je tak povinný urobiť každý turista osobne, na oddelení pre cudzincov na miestnej polícii. Doklad o prihlásení si treba starostlivo uschovať, pretože je často požadovaný od pracovníkov hraničnej a cudzineckej polície pri odchode z krajiny. Ohľadne ďalších podmienok pobytu kontaktuje Veľvyslanectvo Srbskej republiky.

Pri vstupe a tranzite cez Srbsko je cudzinec povinný finančnú hotovosť vyššiu ako 10.000,- EUR prihlásiť na hraničnom priechode, o čom dostane doklad. V  prípade, že cudzinec nevlastní doklad o privezení vyššej sumy a táto u neho pri vycestovaní zo Srbska bude zistená, je s ním spísaná zápisnica o dočasne zadržaní finančných prostriedkov – rozhodnutie o odobratí alebo vrátení, v úplnosti, alebo čiastočne, dočasne odobratých prostriedkov uvedených v zápisnici, vydáva Zväzový devízový inšpektorát v Belehrade.
Odporúčame uschovávať všetky potvrdenky o výmene valút! Dovoz predmetov osobnej potreby je možný bez cla. Je zakázaný vývoz miestnej meny.

Srbské peniaze

Srbské dináre

Srbsky dinár (srpski dinar, cрпски динар) je zákonným platidlom v Srbskej republike. Súčasný srbský dinár vychádza z juhoslovanského dinára. Jeden dinár je tvorený 100 para. ISO 4217 kód dinára je RSD. Názov dinár má srbská mena spoločný s niekoľkými menami štátov, ktoré boli v minulosti súčasťou Otomanskej ríše.

Mince -v obehu sú nominálnej hodnoty 1, 2, 5, 10 a 20 dinárov. Na každej minci je názov meny uvedený v oboch písmach používaných v Srbsku: latinke a cyrilike. Okrem mince 50 para sú všetky mince v obehu v rôznych variantoch – iné pomery zastúpenie chemických prvkov, ale aj iné námety vzhľadu.
Bankovky – sú nominálnej hodnoty 10, 20, 50, 100, 200, 500, 1000 a 5000 dinárov.

Bezpečnosť a zdravie

V Srbskej republike je bezpečnostná situácia pomerne stabilizovaná. Krajina je čo sa týka bezpečnosti pre turistov porovnateľná so Slovenskom. V Belehrade sa vyskytuje pouličná kriminalita, ktorá je charakteristická pre väčšinu veľkomiest , ide najmä o drobné vreckové krádeže – peňaženky, kabelky, doklady, ktorá sa nevymyká európskemu priemeru. Pocit bezpečnosti znásobuje aj relatívne vysoký počet policajtov v meste a to nie len cez deň, ale najmä vo večerných a nočných hodinách.

Zdravie – Žiadne očkovanie sa pred vstupom do Srbska nevyžaduje. Odporúčame Slovenským návštevníkom zdravotné pripoistenie do zahraničia. V Srbsku, najmä Belehrade je dostatočne rozšírená sieť zdravotníckych zariadení . Existuje značný počet súkromných ambulancií, vrátane zubných, alebo zdravotníckych centier. Tieto sú flexibilné (napríklad je možné zavolať si ich domov), v nich sa platí v hotovosti, okrem miestnej meny zväčša akceptujú aj Euro. V Belehrade je sieť lekární pomerne hustá a lekárnici vedia odporučiť potrebné lieky, alebo ich náhrady. Voda vo verejných vodovodoch je pitná, niekedy je však znečistená, alebo mierne zapácha. Preto sa odporúča používať filtre, alebo kupovať pitnú vodu vo fľašiach.

Dôležité telefónne čísla

Polícia: 92
Hasiči: 93
Prvá pomoc: 94

Doprava – Od decembra 2009 je v platnosti nový zákon o bezpečnosti cestnej premávky, ktorý sa približuje európskym štandardom. Bližšie informácie o pravidlách cestnej premávky sú uvedené na stránkach Ministerstva zahraničných vecí SR. Vodičský preukaz SR v Srbsku je platný.

Srbsko dorpava

Zaujímavosti z dopravy – Vozový park v Srbsku je značne zastaraný a vozidlá sú v zlom technickom stave. Pri jazde v noci treba počítať so zle osvetlenými vozidlami. Pri odbočovaní sa smerovky používajú zriedka, je potrebné počítať aj s náhlymi zmenami smeru jazdy účastníkov cestnej premávky. Častým javom je, že pri predbiehaní sa predbiehané vozidlo a vozidlo idúce v protismere ustúpia predbiehajúcemu vozidlu do svojich odstavných pruhov. Vodič predbiehajúceho vozidla takéto správanie očakáva od ostatných účastníkov premávky, čo najmä u cudzincov, ktorí na takéto správanie nie sú zvyknutí, vyvoláva prekvapenie a nebezpečné situácie.

Srbské jedlo a nápoje

Čevapčiči obľúbené národné jedlo v Srbsku.

Balkánska kuchyňa nie je vzdialená slovenskej, okrem špecialít ju však charakterizujú väčšia konzumácia mäsa a zeleniny. Srbská kuchyňa je rozmanitá a pre milovníkov jedál je vrcholom a nezabudnuteľným zážitkom. Káva, hamburgery, pizza nie sú rovnaké ako ste zvyknutí jedávať doma. Buďte pripravený na rozdiel v chuti i príprave a užite si to.

Srbská kuchyňa je obrazom historického vplyvu, kde orientálne a slovanské chute sú dominantné. Miestne a veľmi obľúbené národné jedlo je čevapčiči – malé rolky mletého mäsa, podávané z cibuľkou a teplým chlebom. Druhým chutným a obľúbeným jedlom je pljeskavica – obdoba hamburgeru, mleté mäso posypané korením a opečené na grile. Srbská kuchyňa vám ponúka rôzne druhy grilovaného mäsa, sarmu – čo je plnená kapusta, mleté hovädzie a bravčové mäso s ryžou zabalené v kyslej kapuste alebo vo viničnom liste, plnenú papriku, srbskú fazuľu, podvarok – pečené mäso v kapuste, musaku – pečené mleté bravčové alebo hovädzie mäso zmiešané s vajíčkami a zemiakmi, gibanicu – pečené lístkové cesto zmiešané z vajíčkami a syrom a mnoho ďalších skvelých jedál.

Ak budete mať šťastie a budete pozvaní k srbskej rodine na večeru, neváhajte ho prijať ! Takéto pozvanie je vždy úprimné. Takáto ochutnávka doma vareného srbského jedla vždy otvára úplne novú škálu chutí a ponúkaná domáca šljivovica je vždy čistá, silná a prírodná.

Pitie – kvalitný a silný alkohol nájdete v podobe čistej, prírodnej slivovice. U Srbov je populárna brandy – Kajsija, ktorá je vyrábaná z marhúľ, taktiež tu nájdete miestne brandy – Kruska, ktorá je vyrábaná z hruškovej šťavy. Najobľúbenejšie miestne pivo je Jelen a najlepšie domáce pivo je pravdepodobne čiernohorské Nikšićko (Nik).