Pamiatky

Srbsko má veľa zaujímavých pamiatok. Ohromujúce hrady a pevnosti, stredoveké kláštory, barokové pamiatky, tradičné dediny i moderné pulzujúce mestá s krásnymi parkmi.

Neodmysliteľnou súčasťou pri návšteve Srbska, je hlavné mesto Belehrad, ktoré patrí medzi najstaršie mestá v Európe. Toto prekrásne historické mesto so smutnou minulosťou, ktoré bolo až 40 krát zničené, v sebe skrýva prekrásne miesta ktoré by bolo hriechom nenavštíviť.

Kalemegdan je najvýznamnejšia kultúrno-historický komplex v Belehraade, ktorému dominuje Belehradská pevnosť. Okolie pevnosti tvorí rozsiahly park, ktorý je domovom najrôznejších pouličných umelcov.

Prekrásne historické centrum hlavného mesta leží na pravom brehu rieky  Sáva, nad ktorou sa rysuje Kalemegdanská pevnosť. Jedna z najväčších európskych pevností z keltských čias, ktorá bola postupne prestavená Rímanmi, Srbmi, Rakúšanmi a Turkami, vrátane stredovekých brán pravoslávnych kostolov, tureckých kúpeľov či moslimských hrobiek. Na samom vrchole pevnosti sa nachádza múzeum vojny. Ak budete unavení, môžete si vytiahnuť lavičku do večne zeleného Kalemegdanského parku pri pevnosti a v pokoji rozjímať a pozorovať okolie. V pevnosti sa nachádza aj Zoologická záhrada.

Stari Grad sa nachádza v susedstve pevnosti a je najstaršou časťou Belehradu. Nevynechajte návštevu niektorého z múzeí, ktoré sa tu nachádzajú. Veľmi pekné je Národné múzeum s maľbami a archeologickými nálezmi. Určite stojí za návštevu Etnografické múzeum so skvelou zbierkou srbského ľudového umenia a nádherných krojov. V Belehrade sa týči aj nádherný palác balkánskeho štýlu – palác kňažnej Ljubica – autentický, honosne vybavený palác je balzamom pre oči.

Katedrála Svätého Sávu je najväčší pravosávny chrám v Srbsko a na Balkáne a jeden z najväčších na svete.

Chrám svätého Sávy – najznámejší kostol, ktorý je pomenovaný po prvom srbskom arcibiskupovi, nájdete aj vyobrazený na pohľadniciach. Patrí medzi najväčšie ortodoxné stavby v Európe. Jeho mohutná kopula váži štyri tisícky ton a kostol bol stavaný niekoľko desiatok rokov.

Po dlhých prechádzkach po uliciach Belehradu si môžete oddýchnuť v najobľúbenejšom Belehradskom parku, ktorý sa volá Ada Ciganlija a tvorí ho ostrov na Save. Domáci ho nazývajú belehradské more. Nachádza sa tu veľa športovísk a príležitostí na relax. Môžete si tu zahrať futbal, volejbal, basketball, či tenis, samozrejme plávať, požičať vodný bicykel,  alebo si dať pohár studeného piva či dobrú zmrzlinu v niektorom z útulných podnikov alebo len tak ležať v tráve, či kamienkovej pláži a rozjímať na nič nemyslieť.

Ak máte chuť nakupovať zájdite do rušného centra, ktoré tvorí pešia zóna Knez Mihail lemovaná kaviarňami a obchodíkmi, alebo si dať dobrý drink na ulici Skadarlija.

Novi Sad je ďalšie nádherné, srbské mesto na rieka Sáva. Dominantou mesta je pevnosť a hrad Petrovaradin. Hrad patrí k najväčším a najzachovalejším hradom z 18. storočia v celej  Európe. Novi Sad má niekoľko krásnych parkov, ktoré lákajú na poobednú prechádzku, alebo piknik s priateľmi.
Každoročne sa v pevnosti Petrovaradin koná najväčší hudobný festival v juhovýchodnej Európe – NEXT.

Sremski Karlovci je malé mestečko s bohatou históriou blízko Nového Sadu, ktoré ponúka turistom mnoho pamiatok, múzeí, kostolov a galérií. No vychýrené sú predovšetkým vinné pivničky v výbornými srbskými odrodami vína.

Mokrá Gora je zrekonštruovaná historická dedinka s tradičnou železnicou v pohorí Zlatibor na západe Srbska. Úzkorozchodná železnica s názvom Šargan osem je veľmi populárna turistická atrakcia. Jej trasa z pri pohľade zhora evokuje číslo 8.Známy srbský režisér Emir Kosturica prispel k rozvoju cestovného ruchu v Mokrej Gore, keď financoval rekonštrukciu ľudovej dedinky Drvengrad. Celé pohorie Zlatibor je skvelé lyžiarske strediská, turistické chodníky a krásne vyhliadkové miesta.

Pohorie Zlatibor a dedinka Mokra Gora
Pohorie Zlatibor a malebná dedinka Mokra Gora

Smederevo je mesto asi 50 km od Belehradu. Premávajú sem priame autobusové linky, ktoré jazdia takmer každú pol hodinu a cesta z Belehradu trvá asi jednu hodinu. Smederevo  je považované za neoficiálne rock’n’roll -ové centrum Srbska. Žije tu mnoho rockových muzikantov a kapiel, ktorí sa tu aj zrodili. Na konci septembra mesto organizuje tradičný festival s názvom „Smederevská jeseň“. Je to oslava viniča, srbskej kultúry s mnohými koncertmi a akciami.

V blízkosti mesta Stari Karlovac na východe Srbska, sa nachádza archeologické nálezisko Viminacium. Nachádzalo sa tu kedysi hlavné mesto rímskej provincie Moesia. Nachádzajú sa tu archeologické pozostatky chrámov, palácov, celých ulíc, námestia, veľký amfiteáter, hipodróm a rímske kúpele.

Druhý veľké archeologické nálezisko je v meste Gamzigrad, ktoré leží na východe krajiny pri bulharských hraniciach. Nachádzajú sa tu zvyšky rímskeho paláca a chrámov s názvom Felix Romuliana. Jedná sa o jedno z najvýznamnejších a najlepšie zachovalých nálezísk z obdobia neskorého Ríma.

Uvac, Sjenica, Srbsko
Uvac, Sjenica

Vrnjačka Banja sú najznámejšie a najväčšie srbské kúpele a populárne letovisko pre oddych a rekreáciu s teplou minerálnou vodou.

Z mnohých národných a prírodných parkov v Srbsku je Fuška Gora určite turisticky najzaujímavejšia. Krásne lesy sa prelínajú s rozľahlými pláňami posiatymi viničom. Staré kláštory a vinné pivničky dotvárajú nádhernú kulisu severozápadu krajiny.

Národný park Tara na hraniciach s Bosnou a Hercegovinou láka návštevníkov na vysokými horskými vrcholmi a strmými roklinami, ktoré klesajú až k rieke Drina. Najmä na jar je tu veľmi populárne splavovať rieky na raftoch alebo nafukovacích člnoch. Ide o obľúbený adrenalínový zážitok na ktorý dlho nezabudnete.

Tjentište kamenný monument, ktorý nechal postaviť bývalý prezident, Josip Broz Tito, ako spomienku na boje v  II. svetovej vojne.

V Srbsku nájdete mnoho veľkých monumentov, ktoré odkazujú na veľké víťazstvá, či hrôzy vojny, ďalšie sú pozostatkom socialistickej architektúry. Najzaujímavejšie sú Tjentište na juhu pri hraniciach s Čiernou Horou, Kosmaj, južnej od Belehradu, Niš, Kadinjača pri Kragujevaci, Mitrovica a viaceré menšie.

Srbskou je nádherná krajina, ktorá stoji za vašu návštevu. Objaviť ju môžete behom pár hodín, prezrieť ju za pár dní, ale na jej spoznanie potrebujete mesiace.Budú to však nezabudnuteľné mesiace.